Stephen Hendry je igrač skočera, od kojih su mnogiuzeti u obzir najveće u povijesti biljar. U svom imovini - ogromnom broju svjetskih rekorda: iznosu nagradnog fonda, broju godišnjih doba, naslovima itd. Bio je prvi škotski igrač koji je postavio primjer za sljedeću generaciju igrača skočera. U 80-ima Steve Davis dominira ovom igrom, a 90-ih je u vlasništvu isključivo Hendryja. Njegova prednost nad protivnicima bila je tako jasna da su neki od njih bili isključivo psihički izgubljeni prije utakmice. U ovom ćemo članku opisati kratku biografiju skočerača.

obitelj

Stephen James Hendry rođen je u Edinburghu(Škotska) 1969. Otac budućeg snookerista imao je posao prodaje voća i povrća. Kad je dječak imao sedam godina, Hendryova se obitelj preselila u Fife. Zatim su se roditelji razveli, a junak ovog članka, zajedno s majkom, otišao je u South Queensferry.

snooker

Uskoro, Stephen Hendry bio je odveden biljarima. Škotskoj je samo trebao novi igrač, jer od 1950-ih nitko nije mogao osvojiti naslov. Stephen je to uspio u dobi od 14 godina na Nacionalnom prvenstvu 1983. godine. Naravno, privukao je svima pozornost. 15 godina - ovo je doba u kojem je amatersko prvenstvo pobijedilo Stephena Hendryja. Snooker je postao za njega glavna okupacija u životu. U dobi od 16 godina mladić je dobio profesionalni status.

steven hendry

Rana karijera

U svojoj prvoj sezoni Stephen Hendry dosegao je 1/16 turnira "Mercantil Credit Classic" i dosegao prvi krug Svjetskog kupa. Ali, na žalost, pobijedio ga je Willie Thorne. Sezona Stephen završila je samo na 51. mjestu.

1986-1987 postao je uspješniji za njega. Snookerist je branio naslov prvaka i prošao u četvrtfinalu Mercantila i Grand Prixa. Hendry je zaustavio Joe Johnson, koji je porastao na 23. mjesto u poretku. Ipak, Stephenu je govorio kao o vjerojatnošću nasljednika Davisu. Naravno, časni Johnson je podučio Hendryju neke uvredljive "lekcije", ali to ni na koji način nije utjecalo na Stephenovu odlučnost. Naprotiv, on je još više želio postati najbolji boksač na ovom planetu.

hendry steven

Nova razina

U istoj se sezoni vidio i Hendry Stephenprocjenjuje poduzetnik Ian Doyle. Postao je menadžer mladog igrača. Njihova suradnja stvorila je osnovu za stvaranje tvrtke "110 sport". Sada se bavi poslovima većine vrhunskih igrača.

U trećoj sezoni, snooker Stephen Hendry postao jeOsvojite redovito turnirima za ocjenjivanje. Osvojio je britanski Open i Grand Prix. Isto tako, Stephen je branio svoj škotski naslov i pobijedio na australskim majstorima. Na kraju sezone, Hendry je zauzeo četvrto mjesto na ljestvici. Svi su shvatili da je mladi čovjek novi fenomen u snookeru.

Sljedeća sezona, Hendry Stephen nije puno potrošilauspješno. Nije osvojio niti jedan turnir za ocjenjivanje. Ali igrač skočera osvojio je "Masters" na Novom Zelandu i Wembleyu. To je omogućilo heroinu ovog članka da preuzme treću liniju u konačnoj ocjeni.

steven hendry snooker

trijumf

Sezona 1989/90 postala je za bilijarski uspjeh -na naslove pobjednika "Wembley" i "škotskog majstora", "Action Open", "Dubai Classic", snookerist je dodao šalu Svjetskog kupa. 21 godina je doba u kojem je to učinio Stephen Hendry. Karijera mladića dosegla je novu razinu. Uzeo je prvu liniju svjetskog ranga snukeristov.

U sljedećoj sezoni Stephen nije mogao obraniti svojenaslov prvaka. Ali osvojio je nekoliko turnira, "Masters" i pet natjecateljskih natjecanja. To prije njega nitko nije mogao (ovaj zapis zadržava i do danas).

stabilnost

1992. - ovo je godina kada sam se vratio na prvenstvokruna Stephena Hendryja. Snooker se aktivno razvio, a mladić ima mnogo novih konkurenata. Najvrednija su bila John Higgins i Ronnie O'Sullivan. Ipak, igrač bilja nastavio je dominirati, stalno pobijedivši 2-3 ocjene natjecanja godišnje i održavši prvo mjesto u poretku. Godine 1994. dobio je naredbu Britanskog carstva (MBE) i proglašen je sportašem godine (glasovanje u BBC-u).

Godine 1996. Stephen je postao šesti putsvjetski prvak. Biljarski igrač jednako je ovom pokazatelju s Steve Davis i Ray Rearon. Godine 1997. Hendry je planirao osvojiti šampionat za prvenstvo sedmi put. Snookerist je lako došao do finala, ali se upoznao s Kenom Doiertyjem, koji je, poput heroja ovog članka, planirao postati prvi. Stephen ga je izgubio s neočekivanim rezultatom - 18:12. Ipak, u općoj ocjeni, biljar je već osvojio prvu vožnju osmi put za redom.

steven hendry bibliografija

Novi pokušaj

U sljedećoj sezoni (1997/98) opet Stephen Hendryne mogu se popeti na Olympus. Najviše uvredljiv za snooker igrača bio je da ga je pobijedio Jimmy White. Prije toga, Stephen ga je pobijedio u finalu četiri puta. Sve je postalo još gore kad je Hendryu zaplijenila prvu liniju rejtinga. To je učinio John Higgins, nakon što je osvojio turnir u Sheffieldu. Stephen je bio jako uzrujan jer je bio ponosan na prvo mjesto u ocjeni ne manje od naslova prvaka.

U ovom trenutku, većina recenzenata za snookerrekao je o skorom kraju Hendryjeve karijere, jer je razina njegove igre u usporedbi s ranih 90-tih značajno smanjena. Osim toga, Stephen je u leđima disao biljarne igrače nove generacije (Ronnie O'Sullivan, Mark Williams, John Higgins, itd.), Usredotočujući se na visoki bar, koji je pitao heroj ovog članka. Ali Hendry također nije mislio završiti svoju karijeru. Kao iu dalekim osamdesetima, njegova odlučnost da se vrati bilijarna kruna samo se povećala.

Dugo očekivani naslov

Godine 1999, Stephen Hendry, bibliografija kojanije baš opsežna (samo jedna knjiga), na kraju je postao svjetski prvak po sedmi put. Ali prva linija ocjenjivačkog snukerista nikad se nije vratila. Biliard je nastavio osvajati nekoliko turnira za sezonu, ali njegovo bezuvjetno vodstvo ostalo je. Ipak, Stephen je bio u prvih pet najjačih snookerista na planetu i stvorio ih ozbiljnom konkurencijom.

Steven karijeru u karijeri

Karijera zalaska sunca

Sljedeće sezone nisu bile baš za biljaruspješna. 2004-2005 ,. Stephen je prilično naporan. Hendry je aktivno trenirao Terry Griffiths. Njihovi zajednički napori doveli su heroja ovog članka na pobjedu na "Malta Cap". U finalu, "Welsh Open", Stephen je izgubio O'Sullivan s ocjenom 8: 9. Na "China Open" Hendry također pati od poraza (5: 9) mladog talenta Din Jianhui. Rezultat je bio strašan nastup u četvrtfinalu Svjetskog kupa. Snookerist je izgubio od Matthew Stevens s rezultatom 11:13. Hendry je vrlo emotivno komentirao ovaj poraz na sljedećoj konferenciji za novinare. Jedina je prednost bila to što je biljar još uvijek dobio drugu liniju svjetske ocjene.

Posebno katastrofalno postalo je 2005-2006. Hendry je s velikim teškoćama došao do polufinala prvenstva Velike Britanije. Tamo je, s ocjenom 9: 6, pobijedio Steve Davis. U finalu Premier lige, snookerist je također čekao neuspjeh. Ronnie O'Sullivan ga je slomio - 6: 0. Tada je Hendry izgubio Alana McMana u prvom krugu majstora i nije mogao braniti titulu prvaka Malte. Oštra pobjeda nad Robertsonom 5: 1 (i Stephen je napravio u utakmici 4 centuri) dovela je do gubitka u četvrtfinalu Higgins s rezultatima 2: 5. Nije se razvio u Hendryju i mnogim drugim turnirima. Kao rezultat toga, natjecanje između Ronnieja i Stephena trebalo je završiti, jer su oba snookerista imali samo strašnu sezonu. Osim svega, Hendry je izgubio Nigel Bond u prvom krugu Svjetskog kupa sa rezultatom od 9:10. Nije mogao postići crnu loptu.

Samo u 2006-2007, Stephen Hendry, postignućakoji je predstavljen u ovom članku, ponovno je uspio vratiti prvu liniju rejtinga. Njegove druge pobjede ne mogu se nazvati jednako značajnim. Najsjajnija izvedba skočerača održana je na Welch Openu i na Britanskom prvenstvu, gdje je Stephen uspio doći do konačnog. Svima je postalo jasno da je Hendry izgubio svoju staru vještinu i nikada više neće biti isti. Ako je na početku nula Snooker igrača bio na top 5 ljestvici, tada je Steven pao ispod desetog mjesta.

steven hendry postići

prilagodljivost

Netko iz bilja ima točniji udarac,netko je gospodar pobjeda, a neki imaju genetsku predispoziciju za ovaj sport. Međutim, veliki snookeristi su ujedinjeni samo po jednoj kvaliteti - univerzalnosti. Oni su dobri u svemu i znaju podčiniti svoje okolnosti. Jednom je Stephen planirao postati milijunaš u dobi od 27 godina i povukao se iz snooker. Međutim, sve se ispostavilo drugačije. 43 godine - ovo je doba u kojem je Stephen Hendry u mirovini. Postignuća u karijeri ovog igrača mogu poslužiti kao uzori: pored mnogih osvojenih naslova i utvrđenih zapisa, sportaš je zaradio više od 8 milijuna funti.

hobi

Glavna strast za junaka ovog članka je golf. Također, sportaš se smatra pohvalnim poker igračem. Često provodi vrijeme s prijateljicom Markom Williamsom.

steven karijeru

Osobni život

Stephen Hendry, čija je biografija bilaje zastupljen iznad, živi u Perthshire županiji (Ohterarder grad) sa suprugom Mandy i djecom - sinovima Carterom i Blainom. Sa svojom budućom suprugom snookeristom upoznao se u kampu Pontins (Wales) 1984. godine. Sestra Mandy, nazvana Maria, sudjelovala je na turniru u biljaru, gdje je na drugom mjestu. Hendry je tada imao 16 godina. Stevenov menadžer Ian Doyle nije odobrio njihovu romantiku. Vodio je mladića na svjetsko prvenstvo, a djevojka je postala prepreka na putu.

Nakon što se Stephenova igra pogoršala, IanZabranio je Mandyu da prati igrače skočera na turnirima. Godine 1990. Hendry je po prvi put osvojio na Svjetskom prvenstvu. Tada je već dugo upoznao Mandyja. Pogotovo ih je zajedno s automobilskom nesrećom okupilo 1988. godine u Blackpoolu. Kao rezultat toga, dobila je potres i frakturu kostiju zdjelice. Mandy je već nekoliko tjedana ležao u bolnici. Biliardi su često posjećivali svoje voljene.

Neko vrijeme je Stephen Hendry živio sa svojom ženomArmadale, ali prije rođenja prvog sina, par se preselio u Perthshire. Njihova pješčana kuća s dva turrets i četiri spavaće sobe nalazi se nedaleko od privatne ceste u Ochterarder. Najstariji sin Stjepana također igra snooker. Već je uspio osvojiti jedan od turnira Spencers kluba u gradu Stirlingu.